Nikon LU-N serie

3- eller 4-kanals singlemode Laser belysning för konfokal och TIRF mikroskopi (med excitation 405-640nm) DAPI till Cy5

Nikon LU-N serie

3- eller 4-kanals singlemode Laser belysning för konfokal och TIRF mikroskopi (med excitation 405-640nm) DAPI till Cy5

LU-N3 och LU-N4 är single mode Laserboxar för både konfokal och TIRF mikroskopisystem där man snabbt kan växla mellan upp till 4 olika våglängder och leverera ~15mW/våglängd ur fibern. Den använder sig av patenterad monolit för att kombinera laserstrålarna och en AOTF för intensitetskontroll.

Kostnadseffektiv laserbox

LU-N3 och LU-N4 styrs av Nikon konfokalenheter eller via PC från NIS-Elements. En kostnadseffektiv och robust laserbox för en mängd mikroskopi-applikationer/modaliteter. Med dubbel-/trippelfilter i mikroskopet erhålls möjligheten att inom 1ms växla mellan excitationsvåglängderna. Perfekt för konfokalmikroskopi, TIRF system, fotoaktivering eller timelapse fluorescensapplikationer utan behov av externa filterhjul.

Single mode Laserbox erbjuder:

  • 4 olika våglängder (405, 488, 561 och 640 (endast LU-N4))
  • Brett spektrum – täcker UV (DAPI) till nIR region (Cy5)
  • Kontroll via mjukvara och TTL

Enkel att använda

  • Kopplas enkelt via en 100µm multimode FC/PC optisk fiber
  • Omedelbar på/av-funktion
  • Stabil och repeterbar – pålitliga och konsekventa resultat
  • Exakt intensitetskontroll av valt våglängdsområde i 1% steg (0-100%)

 

Kontakta produktspecialist:

Torgeir Dahlen
torgeir.dahlen@bergmanlabora.se
Tel: 08-625 18 01

Johan Sternemalm
johan.sternemalm@bergmanlabora.se
Tel: 031-10 54 40

Teknisk specifikation

Mikroskopanslutning: 100 µm FC/PC fiber

Våglängd: 4st Laser (405, 488, 561 och 640 nm)

Kontroll: på/av och intensitetsjustering av individuella Laser via NIS-Elements programvara och 4-kanals på/av via BNC (TTL/analog) (option)

Länkar

https://www.microscope.healthcare.nikon.com/products/light-sources/lu-n3-lu-n4-laser-units

LU-N3 och LU-N4 är single mode Laserboxar för både konfokal och TIRF mikroskopisystem där man snabbt kan växla mellan upp till 4 olika våglängder och leverera ~15mW/våglängd ur fibern. Den använder sig av patenterad monolit för att kombinera laserstrålarna och en AOTF för intensitetskontroll.

Kostnadseffektiv laserbox

LU-N3 och LU-N4 styrs av Nikon konfokalenheter eller via PC från NIS-Elements. En kostnadseffektiv och robust laserbox för en mängd mikroskopi-applikationer/modaliteter. Med dubbel-/trippelfilter i mikroskopet erhålls möjligheten att inom 1ms växla mellan excitationsvåglängderna. Perfekt för konfokalmikroskopi, TIRF system, fotoaktivering eller timelapse fluorescensapplikationer utan behov av externa filterhjul.

Single mode Laserbox erbjuder:

  • 4 olika våglängder (405, 488, 561 och 640 (endast LU-N4))
  • Brett spektrum – täcker UV (DAPI) till nIR region (Cy5)
  • Kontroll via mjukvara och TTL

Enkel att använda

  • Kopplas enkelt via en 100µm multimode FC/PC optisk fiber
  • Omedelbar på/av-funktion
  • Stabil och repeterbar – pålitliga och konsekventa resultat
  • Exakt intensitetskontroll av valt våglängdsområde i 1% steg (0-100%)

 

Kontakta produktspecialist:

Torgeir Dahlen
torgeir.dahlen@bergmanlabora.se
Tel: 08-625 18 01

Johan Sternemalm
johan.sternemalm@bergmanlabora.se
Tel: 031-10 54 40

Teknisk specifikation

Mikroskopanslutning: 100 µm FC/PC fiber

Våglängd: 4st Laser (405, 488, 561 och 640 nm)

Kontroll: på/av och intensitetsjustering av individuella Laser via NIS-Elements programvara och 4-kanals på/av via BNC (TTL/analog) (option)

Länkar

https://www.microscope.healthcare.nikon.com/products/light-sources/lu-n3-lu-n4-laser-units

Behöver du hjälp att välja rätt produkt?

Våra produktspecialister kan hjälpa dig att välja rätt instrument för din verksamhet.

Kontakta oss

Andra köpte även

Relaterade produkter

Till toppen